Alandatud

Aastad koroonaga: kuidas viiruse epideemia mõjutab sinu elu? Lisatud: 17.02.2022

Põdesin koroonaviiruse väga kergel moel (ainult paar päeva nohu, mõnda aega haistmis-ja maitsemeele nõrgenemine) läbi 2021 jaanuaris-veebruaris. Ühel hetkel võeti vastu otsus, et loomulikul teel saadud immuunsus lõppeb 181. päeval. Kui tahad pärast seda ühiskondlikus ja töises elus osaleda, tuleb vaktsineerida, siis saad “ohutustõendi”. Kui ei vaktsineeri, oled ühiskondlikult ohtlik. Ometi oli selge, et loomulik läbipõdemine annab tugevama kaitse. Samuti said mitmed inimesed terviseametist järelpärimiste kaudu teada, et isegi teist korda haigestunud (vaktsineerimata) inimesed ei koorma haiglaid. Aga määrust ei muudetud. Sa kas vaktsineerid või istud kodus. Punkt. Samuti tänas peaminister igas kõnes end vaktsineerinud inimesi vastutustundlikkuse eest. Kuigi selge see, et väga paljud neist ei mõelnud niivõrd enda ega teiste tervise peale, vaid “ostsid” endale lihtsalt inimõigused.
Mina, järelikult, ei ole vastutustundlik. Isegi kui me istusime terve perega (ka abikaasal oli väga kerge variant, samuti ühel lapsel, kaks ei haigestunud) väga korralikult kaks nädalat kodus karantiinis. Tellisime poest toitu koju jne. Aga kõik, kes ei vaktsineeri, on vastutustundetud…
See kõik – nii peaministri jäikus vaktsineerimata inimeste suhtes, koroonapassi sisse viimine (ning sellega jätkamine isegi siis, kui kõigile oli juba näha, et see ei ole ohutustõend), halvustav peavoolumeedia (antivakserid, lamemaalased, ekrelased, uhhuud jne) – on olnud väga alandav. Ja kõhedusttekitav. Kuidas ühe väikese sõrmenipsuga saab ellu viia sellise vastandamise, lahterdamise, sildistamise, nurka surumise. Mind ennast õnneks ei pandud töö juures fakti ette, et vaktsineeri või lahku. Küll aga oleks mul kokkupuutel cov-positiivse töökaaslase või õpilasega tulnud jääda 10 päevaks karantiini. Samal ajal muudkui rõhutati, et vaktsineeritud karantiini ei pea jääma. Ja siis haigestuvad su ümber järjest vaktsineeritud töökaaslased… Minusugune aga istugu kodus, ohtlik, oma lõbuks võid ju kiirteste teha, aga negatiivse testiga tööle tagasi ikka ei saa.
Ma ei halvusta kedagi, kes vaktsineeris, absoluutselt, paljud uskusid neisse, paljud olid sunnitud. Aga see, kui alandavalt nii paljude inimestega riiklikul tasemel ja meediaga käsikäes käituti, on lihtsalt kohutav. Kas lähiajaloo hirmsatest kuritegudest on tõesti nii palju juba möödas, et inimestele oli uut hoiatust vaja, mis saab siis, kui võimulolijad kaotavad arukuse ja inimlikkuse? Ma ei ole üldse kättemaksuhimuline. Aga antud juhul loodan väga, et kõik asjaosalised saavad karistuse. Vähim oleks see, et sellised inimesed poliitikas enam osaleda ei saaks.