Arvutimängudest

90ndate mänguasjad: unistus Pilvebaleriinist ja Mootorratturhiirest Lisatud: 23.08.2017

Autor: Mart - 1989

Intervjuu salvestatud 12.05.2017 Prima Vistal

Kas meenub mõni telekamäng?

Oli küll. Mängud ja multimeediaimed olid väga põnevad ja kutsuvad. Mu vend, kes on minust kuus aastat vanem, pidevalt reklaamis või rääkis uutest toodetest nagu näiteks playstation või telekamäng. Meil olid need kassetiga telekamängud.
Käisime Annelinnas turul (täikal) ostmas neid mänge. Sealt sai piraatmänge osta. Alguses oli kassettidega, Super Mario ja teised. Ma mängisin nii kaua, et silmad hakkasid vesistama. Ema oli mures.
Hiljem tuli playstation, 90ndate lõpupoole. Kõik see asi tuli meile teatava delay’ga või hilinemisega. Võrreldes siis kuidagi nende asjade reaalse tulekuga. Teistel tundus juba kõik olemas olevat. Meil olid alles mingid vanad arvutid, vanad süsteemid, siis pärast nagu mingisugust lünka tulid uued asjad ka.

Kas Sa mõtled, et Eestis või Su enda peres?
Ütlen, et Eesti kontekstis. Sihuke tunne on, võib olla lapsena tundus niimoodi. Ok, üks asi on mängud, need kassetiga või siis vanad arvutimängud, nagu need DOSi põhised. Supaplex ja sellised asjad. Muidu, 90ndatel oli see aeg, kus ma ise kasvasin, nii et paljud asjad, mis mind ümbritsesid, olid tegelikult pärit just varasemast ajast. Olin pesamuna ja peres oli selline kaheksakümnendate vibe minu arust rohkem. See 90ndate asi tuli nagu kuidagi tagantjärele.
Minu lapsemeel tundis, et kõik, mis meil on, on vanem kui teistel. Et miks meil ei ole mingit uut ägedat autot või mingit uut arvutit või mingit uut telekamängu või mida iganes. Tagantjärele mõeldes ei ole see üldse oluline. See oli isegi lahe, et meil selline ajanihe natuke oli. Ja ma ei ole ainuke. Nüüd kui täiskasvanud olen, siis… See ainult tundus niimoodi.
Minu isiklikud 90ndad, päris reaalsed 90ndad, seal oli igast elemente varasematest aegadest. Näiteks, et maal käis lahvka ja… Sellised asjad tulevad meelde.

Aga miskipärast kõige-kõige otsesemalt seostuvad 90ndad mulle arvutimängudega.

Mis arvutimänge mängisite?
Super Mario loomulikult. Ja, mis läheks just üheksakümnendatesse on Quake. Kaks tulistamismängu, mida mängisime vennaga.
Meil on tädi, kellel tollel ajal oli Vändras suur videolaenutus. Ja seal oli hästi palju filme. Terve sein oli täis. Seintetäis VHSe! Oli filmilaenutus ja ka mängulaenutus. Playstationi mängud. Kui me sinna vennaga sattusime, siis see oli nagu paradiis. Ükskord sain seal nädal aega olla. Põhimõtteliselt oli minu eksistents siis filmide vaatamine ja mängude mängimine. Mu vend oli see, kes tutvustas mulle igasuguseid selliseid põnevaid asju. Mängud ja muusika ja filmid. Temaga me mängisime kahekesi ka näiteks Quake’i ja Quake 2e. Ekraan oli pooleks tehtud. Ei olnud nii, et kaks erinevat telekat, vaid ühe telekaga. Kaks pilti ja siis mängisime koos Quake’i. Ma sain enamasti pähe muidugi. See on väga meeles.

Kas jagasitegi nii, et mõlemad saite korraga mängida, ei pidanud olema kuidagi kaklema?
Kaklesime ikka ka. Selles mõttes, et vanusevahe oli just selline. Aga see oli nagu selline vendade vaheline värk.
Jah, no kui ema tuli koju, siis panime mängud kinni.