Kuidas me Võrumaal valmis oleme

Ole valmis! Lisatud: 13.10.2022

Autor: Eleri - 1980

Kuidas valmistub meie pere ohuolukordadeks?

Meie kuueliikmeline pere elab maal omas majas. Siin juhtub ikka nii, et suure tuulega tekib voolukatkestus, mobiililevi kaob ja tuleb oma mugavustsoonist väljuda ning alustada mõningate muudatustega. Meie jaoks ei ole see midagi erilist, teame ja oskame antud olukorras toime tulla. Kuna meil on lüpsikari, siis oleme ohuolukordadeks valmistunud ehk natuke rohkem kui teised…
Lehmade lüpsmiseks, piima jahutamiseks ja muude toimingute jaoks laudas on vool hädavajalik, oleme mõelnud sellele, et mis juhtub siis, kui voolu ei ole? Meie, inimesed, saame veel hakkama, aga loomale ei saa öelda, et me paar päeva teid ei lüpsa. Miks? – tekib udara põletik ja loomad jäävad haigeks. Loomade heaolu ja tervis on meile ülioluline ja sellist olukorda me endale lubada ei saa kuna sellest sõltub meie pere sissetulek. Selleks, et piim, eriti suvel, kiiresti maha jahtuks ja hapuks ei läheks ning meie rahaliselt ei kaotaks on piima jahutamine väga oluline. Just tänu nendele kriteeriumidele sai meil paar aastat tagasi, kui olime nädala vooluta, soetatud võimas generaator, mis on traktori taga käivitatav. Kui laudas on vool, siis saame ka tuppa voolu – kaks head asja koos. Naiskodukaitsjana on mul muretsetud ka väike matkapliit ja varu gaas, et vajadusel saaks toitu valmistada ka väljaspool kodu.
Küte generaatorile, tehnikale ja autole on ka varutud suurematesse vaatidesse. Kütet varume korra kuus, kütteauto käib kodus. Vajadusel saame on telefone ja arvuteid ka autos laadida.
Õnneks on meil ahjuküte ja saame ahju või pliidi alla teha tuld siis kui ise soovime. Puud on laotud puukuuri. Puid toome tuppa valmis eelmisel päeval, siis nad toas tahenevad ja järgmisel päeval võtavad tuld paremini. Tule alustuseks kasutame ära paberi- ja papp pakendid, mida poest koju toome. Ka ajalehti kasutame tule alustuseks. Kui tunneme, et tuba on jahe või rõske teeme tule alla. Suure tormiga püüame ohutuse tagamiseks tule tegemist kütekolletesse vältida.
Uudiste kuulamiseks on meil raadio, mis tavapärasel ajal töötab voolu pealt, aga võimalusel saab kuulata ka patareidega. Kaitseliidu poest on ostetud ka dünamoga hädaabiseade ja mitmed dünamoga taskulambid. Raadio jaoks on varu patareid. Küünlad on ka olemas, isegi paar tõrvikut.
Maainimesena on mul kelder erinevaid aiasaadusi, moose, mahlu ja hoidiseid täis. Meil on maakelder, vajadusel saame sinna perega varjuda. Erinevaid ravimtaimi olen ka varunud- hea teed või mõnda tõmmist erinevate haigusjuhtumite raviks teha.
Kapis on varuga erinevaid kuivaineid, makarone, konserve. Magustoiduks saab võtta keldrist moosi ja mett. Meie naabrimees on mesinik.
Peale lüpsilehmade on meil ka kanad, seega munad, piim ja vajadusel liha on endal olemas. Piimast saab teha koort, kohupiima, võid, sõira…Kasvatame ise ka erinevaid viljakultuure, kodus kohapeal käib vilja jahvatamas veski, vajadusel saame oma jahust küpsetada leiba, saia ja karaskit.
Loomadele on ka talveks toit varutud: silo, hein, põhk, jahu, mineraalid ja lakukivid.
Ravimeid on mul alati varuga. Laste puhul teisiti ei saagi. Haigus ei küsi päeva. Lähima apteegini on meil 15 kilomeetrit ja avatud on ainult nädala sees. Koduses apteegis on ravimid köha, nohu, palaviku, põletuste, põrutuste, allergia ja valu vastu. Ka loomadele on valuvaigisti olemas.
Ainuke mure on meil veega. Seda läheb palju…..Oma puurkaev on voolu pealt, saame kasutada generaatorit, siis vesi olemas. Abikaasa vennal ja õel, kes elavad meist umbes kolme kilomeetri kaugusel on veel vändaga salvkaevud – sealt saame ka vett. Mõned tünnid on vihmavee varumiseks.
Kuivkäimla on meil ka olemas. Minu abikaasa tädi rääkis ikka, et ta käis vanasti ennast marja-ja viljapuude all kergitamas – ei olnud vaja eraldi väetada ja saaki sai igal aastal.
Oleme ohutuse mõttes suured puud maja juurest eemaldanud, selleks, et juured vundamenti ei kahjustaks ja oksad suure tuulega maha kukkudes katust või seina ei lõhuks.
Mina ütlen ikka, et saan oma talupidamise, laste ja loomadega vajadusel paar nädalat ilma vooluta ilusti hakkama. Maal külainimesed on abivalmid ja vajadusel jagame üksteisega erinevaid toiduaineid ja aitame muudes toimingutes. Tavaliselt poes käies ostan ära nädalavarud, sest pood on kaugel ja küte on kallis. Meie jaoks ei ole voolu puudumine midagi erilist.

Galerii