1.Üldist
• Pean end üsna lõhnatundlikuks inimeseks. Mul ei ole olnud lõhnataju kadumist, välja arvatud talvise nohu korral. Saan lühiajalise kaduga toime, aga sellega kaasneb sageli ka maitse kadumine.
• Eriti tundlik olen hommikuti, kohe pärast ärkamist. Siis mind eriti häirivad ebameeldivad lõhnad nagu läppunud ruum, tualetis olevad lõhnad, kanalisatsioonitoru.
Minu jaoks on meeldivad kohv-, veini-, rohelise tee, nurmenuku- (mis jääb kätele pärast nendega tegelemist), piparmündi-, värske õhu, värske pesu lõhn (kasutan lõhnatut pesuainet), hea toidu lõhn, leivalõhn, meelõhn, õitsvate puude lõhn, oma enda naha lõhn, kui päike on seda kuumutanud, koerakarva lõhn (miks mitte ka märja koera lõhn). Mulle ei meeldi äädika, rooja, uriini, pohmellis oleva inimese suust tulev lõhn, igasuguse haisva suu lõhn, küüslaugu lõhn, kui see tuleb kellegi suust. Aga värske küüslaugu enda lõhna vastu pole mul midagi. Ei meeldi ka bensiinilõhn ja ühe putuka, kes jätab endast haisu maha (ei meenu nimi).
Kasutasin Nepalis, Kathmandus näomaski, sest liiklusreostuse hais oli nii tugev.
Kehalõhnad
Minu jaoks on keha lõhnatus oluline, see tähendab puhtus, kasutan naturaalset deodoranti. Ma ei lõhnasta ennast. Kunagi mul oli kvaliteetne hea lõhnaõli, aga nüüd nagu pole enam seda lõhnastamise harjumust. Aga vahel mõtlen, et võiks.
• Teiste lõhn on küll häirivalt mõjunud, nt pidin pisikeses tõlkijaboksis olema koos ühe meesterahvaga, kes haises väga ebameeldivalt higi järele. See oli üsna väljakannatamatu. Samuti on häirinud avalikus ruumis väga tugevalt lõhnastatud inimesed, see võib lausa südame pahaks või pea ringi ajama panna.
• Vahel mõni inimene on aga pannud endale vähesel määral head parfüümi, see võib olla väga meeldiv ja elegantne.
3. Kodused lõhnad
• Ma elan hetkel oma vanaema vanas korteris. Kui oleme mehega mitu päeva ära olnud, siis imbub ruumi jälle selline veidi kopitanud vanainimese lõhn. Ma ei ütleks, et see on väga meeldiv. Minu ema kodus on aga alati meeldiv lõhn, olen seda nimetanud puhtuse ja vooruse lõhnaks. Kui sinna jõuda, on kõik alati nii puhas, asjad on ära pandud ning kena.
• Olen lõhnastanud niisutamise eesmärgiga talviti oma kodu difuuseriga, kasutanud olen seedri, eukalüpti, apelsini eeterlikke õlisid. Pesemis- ja puhastusvahenditest eelistan lõhnatuid või tsitruselisi lõhnu. Kindlasti mitte magusaid lõhnu. Kasutasin ka kvaliteetseid õlil põhinevaid lõhnapulki oma vannitoas.
• Vanade inimeste kodudes on sageli veidi läppunud lõhn. Nooremate ja puhaste inimeste kodusid iseloomustab pigem lõhnatus. Suitsetajate kodudes on sageli sigarilõhn. Kui on peres lapsed, on seal mähkme või beebipuhastusainete lõhn.
• Lapsepõlvekodust mäletan õues lõkete põletamise lõhna (sellest kirjutasin eraldi), ema tehtud küpsetiste lõhna, maasikalõhna aiast, kuivkempsu ebameeldivat lõhna, pärnaõite lõhna, šokolaadilõhna, ema lõhna, mis jäi tema riietele. Kui ta oli, igatsesin teda ja nuusutasin tema riideid.
4. Väliskeskkond ja avalik ruum
• Hästi lõhnavad kohvikud, pargid, ebameeldivad on kinnised ruumid (nt buss palaval päeval), taksod võivad olla ebameeldiva tugeva lõhnakuuse järele lõhnavad. Spaades ja basseinides on natuke ebameeldiv kloorilõhn. Sööklate ja restoranide juures on vahel toiduventilatsiooni lõhn ebameeldiv.
• Väldin võimalusel välikempse, lihakarne, kalapoode. Hea kohvilõhn on küll kohvikusse kutsunud, just välismaal, kodumaal tean isegi, kus on hea kohv. Meeldiv on ka värksete küpsetiste lõhn, aga kuna saia ei söö, siis see ei ole mind veel pagariärisse sisse meelitanud.
• Lapsepõlvest (1980ndate lõpp, 1990. esimene pool) meenuvad hirmsad avalike käimlate uriini ja muu ebameeldiva lõhn. See on õnneks tänaseks muutunud. Ka lõhnasid liftid magalarajoonides. Haisesid bussid bensiini järele, see ajas südame pahaks. Meeldis leivalõhn poes (siis kui müüdi lahtist leiba-saia), sirelilõhn kevadel Nõmmel.
• Vänge bensiinilõhn on aja jooksul transpordist kadunud, avalikud käimlad ei haise enam nii palju nagu 30 aastat tagasi. Vahel on siiski intensiivse pesupulbri ebameeldivat lõhna mõne inimese riietel. Loodan, et see ajapikku väheneb.
• Näiteks Aasia köök on väga vürtsikas, tänavatel on palju praetud õli lõhna, india köögis on intensiivne kurkumi lõhn. Aga pigem meeldib.
• Jõulud lõhnavad piparkoogi, hapukapsaste, kaneeli, glögi, kange alkoholi (nt alkoholis leotatud inglise jõulupuding), mandariinide, kuuseokaste järgi. Jaanipäeval on lõkkelõhn, saunalõhn, õllelõhn, angervaksalõhn.
• Kohvilõhn on üks mu lemmikuid, see seostub kohe hea tuju, lõõgastuse, teravdatud tajuga. Ma usun, et lõhn on ka üks oluline aspekt, miks kohvi väga hindan ja valin kvaliteeti. Olgu ta narkootikum või mitte.
• Oleks huvitav, kui peaksite mingil perioodil lõhnapäevikut, st kirjeldaksite lõhnu ja nendega seotud emotsioone. Võiks proovida küll.
• Vastaja andmed:
Sugu: Naine
Sünniaeg ja -koht: 1984, Tallinn
Haridus, eriala: magistrikraad, eesti filoloogia
Elukoht: Harjumaa
E-post või telefon: monicaklemet108@gmail.com