Õdusad saunaõhtud

Minu saunalugu Lisatud: 28.12.2023

Autor: Astrid - 1968

Ma pole saunaskäimist kunagi väga nautinud, kuna ma ei kannata suurt kuumust. Mul pole lapsepõlvest võtta ka saunaskäigu harjumust ega ka nostalgilisi mälestusi sellest. Küll aga on mul kirevaid kogemusi saunadest, mida oleme külastanud rahvaluule kogumismatkade ajal. Sel on olnud praktiline otstarve, kuna pesemisvõimalused pole ööbimiskohtades alati kiita ning võimalus end korralikult puhtaks pesta on teretulnud. Kuid lõpetada laupäevane kogumistöö lõuna paiku, et kogujatega kuskile eelnevalt kokkulepitud kohta sauna suunduda, on ka traditsioon.

Saunadest endist meenuvad vaid üksikud, kuid meelde on jäänud õdusad õhtud pärast saunaskäiku. Need on sageli olnud pingevabad hetked, kui seltskonnaga ühineb ka pererahvas. Enam pole koguja-kogutava, intervjueerija-intervjueeritava suhet, vaid omavahel aetakse lihtsalt juttu, kui inimene inimesega. Kuid küllap kuulub saunajärgne mõnus ajaveetmine üldse saunaskäikude juurde. Aeg voolab, jutt veereb, juuksed kuivavad ning kuum puhas nahk aurab.

Meelde tuleb suvine õhtu Kullamaa kihelkonnas. Istume Klaara püstkojas, küpsetame vorste ja joome õlut. Klaara räägib oma elust, ta on volgasakslane, kuid oma lapsepõlvemaaks peab Kasahstani, kuhu perekond Volga äärest küüditati. Eestis on ta kohanenud, oskab eesti keelt. Jutuainet jätkub, on hea tunne, oleme peaaegu nagu omaküla inimesed, laupäevaõhtuti sauna oodatud.

Mäletan ühte külmast krõbedat õhtut Siberis Uus-Viru külas. Istume pärast saunaskäiku koos eestlastest pererahvaga soojas köögis. On talv, ukse vahelt pahvatab iga avamisega sisse külma jäist õhku. Joome kruusidest sooja teed. Perenaine toob lauale väikseid kringleid. Siberis on komme teha korraga suur laar pärmitainast ning küpsetada valmis rohkelt pirukaid ja saiakesi. Need pannakse kuskile seisma, näiteks eeskotta, kus need ära külmuvad. Vajadusel sulatatakse küpsetisi üles jaokaupa, Siberis ju talviti sulailma ei ole. Meilegi sulatatakse kringleid, sööma hakates on nende südamed veel veidi jäised, moodustades nii erilise maitseelamuse. Emotsioon kuuma ja külma kombinatsioonist sooja sauna lõpetuseks külmal talveõhtul talletub mällu.