Päästetud materjalid

Asjad, taaskasutus ja prügi Lisatud: 01.09.2022

Autor: Helin - 1977

Seitse aastat tagasi, 2015 aasta veebruaris, tekkis kahel tegelasel vajadus teha tänutäheks kingitused ja need ka pakkida. Kingitused on armsad kui need on ise tehtud, aga kuidas pakkida ja kuhu?
Hästi loogilisena tundus lahendus teha kinkekotid. Materjaliks oli meil valikus jõupaber, mis juhtumisi oli ühe ettevõtte ülejääk ja mingil põhjusel Käina Kuller (kohalik valla häälekandja). Hästi põnev tundus kinkekott kokku õmmelda. Ja loomulikult oli selle jaoks meil olemas Tartust paelavabrikust saadud paela. Esimesed kotid valmisidki. Endale jubedalt meeldisid ja mõte hakkas liikuma sinna suunda, et olemasolev materjal tuleks kuidagi ära kasutada.
Kuna kinkekoti tegemine oli alguses päris vaevaline ja võttis meeletult aega, liikus mõte vägisi sinna suunda, et keegi võiks abiks olla. Ja sellise mõtte najal jõudsime Hiiumaa Sotsiaalkeskusesse, kus tegevustoas käisid koos psüühilise erivajadusega inimesed, kes väga soovisid midagi päriselt teha.
Hakkasime vaikselt toimetama. Viisime sotsiaalkeskusesse töövahendid ja materjalid ja õpetasime sotsiaalkeskuse juhendajatele kinkekoti tegemist. Kuna see tegevus tundus jõukohane kõigile osapooltele, alustasime maikuus päris töötubadega ja valmisid esimesed kinkekotid. Ja nii loomulik käik oli asutada MTÜ Jääk ja Praak.
Seadsime MTÜ-le kaks peamist eesmärki, milleks olid: ¤teeme oma tooteid teiste ülejääkidest ja/või praaktoodangust;
¤kaasame oma tegevusse Hiiumaa erivajadusega inimesed.
Hästi oluline oli meile asjaolu, et teeme oma tooteid vastavalt materjalile ja ülejääkidele. Me ei leiuta ühtegi toodet kui meil pole materjali. Nii lihtne, leiame uue materjali, laseme mõtetel lennata ja kui aeg küps tuleb ka uus toode. Kunagi oli meil üheks tooteks “kortsu kott”. Täna on meil kõik kotid kortsutatud ja seda kahe olulisel põhjusel. Esiteks, see on töö, millega mõni erivajadusega abiline ainult hakkama saab ja teiseks, kortsutatud kott ei lähe seistes või transportides kortsu. Mõistlik ju ;)
Tänaseks oleme toimetanud seitse aastat. Eesmärgid on endised, aga kinkekott pole enam ammu ainus toode. Kuna meil oli eesmärgiks kasutada teiste ülejääke ja/või praaktoodangut ehk me päästame materjale, siis hakkasime uusi materjale saades leiutama ka uusi tooteid. Üsna kiiresti kogusime “prügikogujate” kuulsust. Meile hakkasid pakkuma erinevad ettevõtted ja eraisikud asju ja materjale mida ei raatsi päris ära visata, aga alles ka hoida ei taha. Sodi kogudes kasvasid ka ideed.
Järgmisena hakkasime tegema jõulukaarte, sest nii ilus pruunikas, veidi paksem paber oli osutunud prügiks ja meile see just sobis.
Vahemärkusena selgituseks, et koos leiutamise ja tootmisega tuli tegeleda ka toodete müügiga. Kõik mis tegime paiskasime ka müüki. Päris raske ülesanne, aga mingil seletamatul põhjusel võttis Hiiumaa kogukond sellise tegevuse omaks. Meie tooteid võeti müüki ja leidus ka ostjaid. Mis te arvate, et see meile hoogu juurde ei andnud.
Koduste õmblusmasinate asemel soetasime projektiraames esimesed õmblusmasinad ja asusime täie hooga tööle.
Järgmiseks tooteks olid pajalapid, sest nii ilus vildilaadne materjal tekkis kuskilt.
Leiutamist ja katsetamist jagus liigagi palju. Järjehoidjad tulid sortimenti juba iseenesest. Ahjaa, ära ei tohi unustada asjaolu, et kinkekotte hakkasime tegema erinevas suurustes. Tegelesime ka tootearendusega ja esialgsed sanga asukohad kotil muutusid, mis tõttu saime hakata tegema suuremaid kinkekotte.
Tore juhus oli see, et Hiiumaa Haiglast saime vanad röntgenipiltide ümbrikud omale, sest röntgenpildid muutusid digitaalseteks. Nüüd tekkis meile ka sortimenti “haigalaümbrikukott”, mille nimetasime XL-kotiks.
“Prügi” pealevool ei ole õnneks peatunud ja uusi tooteid tuleb juurde. Kinkekotid kaunistame erinevate meisterdustega, kasutades vanu kardinaid, rahvariidemotiividega kangajääke, vanadest raamatutest tehtud kaladega jne.
Hästi tore toode valmis meil seoses Hiiumaa Spordihoone valmimisega. Me saime omale sulgpallurite põrandakatte transpordi vahematerjali. No milline rõõm! Materjal oli veidi vildilaadne, tugev ja soliidselt tumehall. Sellest tegime suuremad üle õla käivad kotid, mis osutusid päris menukateks.
Viimase leiutisena on meil sortimendis armsad jänkukaisukad. Materjaliks seekord kangas erinevate värvidega.
OK, veidi ausust kulub ka ära. Tunnistan, et mõnda asja peame poest ostma ka, sest neid ülejääke meieni veel ei jõua. Nendeks toodeteks on kvaliteetne niit ja liimid. Ja oma tutvustava infokirja me prindime. Seega veidi kulutame ka :)
Loodame sotsiaalkeskuse rahvaga, et meil jaguks ikka pikaks ajaks indu edasi toimetada ja leiutada. Meid on haruldaselt hästi Hiiumaa ja mandrimaal vastuvõetud. Seni kuni meie tooted teisi rõõmustavad leiutame ja toimetame me ikka edasi.

Galerii