Prillid

Asjad, taaskasutus ja prügi Lisatud: 30.07.2022

Autor: Andra - 1995

Ma ei ole eriline asjade parandaja, aga samas uusi asju ostan ka alles viimases hädas, kui üldse muud moodi enam ei saa. Ühest küljest ei näe ma põhjust osta uut asja, kui hetkel kasutuses olev on küll kulunud, aga siiski täidab oma funktsiooni. Teisest küljest on mõne uue asja ostmine minu jaoks nii ebamugav tegevus, et lihtsam on kannatada ära asja kulumisest tekkiv ebamugavus kui minna uut ostma.

Näiteks pean ma kandma prille, aga prillide ostmise protseduuri vihkan kogu südamest. Esiteks tuleb panna aeg optometristi juurde, et teada saada, milliseid klaase on vaja. Kõige hullem on aga see, et seejärel tuleb poes hakata sadade raamide seast endale valima neid õigeid. Mitte ükski ju ei sobi! Või siis sobivad mitu paari sama hästi.

Nii ongi juhtunud, et oma prille olen ma kandnud veel pikalt pärast nende “kõlblik kuni” tähtaega. Esimeste prillidega juhtus nii, et üks klaas tuli eest ära. Õnneks oli see nullklaas – polnud probleemi, sest sellele silmale polnudki klaasi vaja, seega kandsin edasi.

Järgmise prillide puhul kõigepealt paindus ja õige pea ka murdus üks sang ära varsti pärast soetamist minu enda lohakusest. Ega midagi – liimisin sanga kinni tagasi. See lahendus toimis üsna hästi, sest sang jäi liikuma ja polnud arugi saada, et see oli liimitud, kuni minu järjekordsest hoolimatusest murdus see uuesti ära. Liim ei tahtnud enam vana liimi peal, mida oli raske maha saada, hästi kinni võtta, seega läksin üle kleeplindi peale. Pidin ka paberitükikese kasutusele võtma, sest sang oli ära paindunud ja prillid poleks ninal püsinud.

Ega see kleeplindiga lahendus väga hea ei olnud, sest lint kippus lahti tulema ja sang hoidis raami külge liiga lõdvalt, mistõttu libisesid prillid niigi kogu aeg ninalt alla – ometi oli see etem kui minna poodi uusi prille ostma. Õnnetuseks murdus ühel hetkel ka teine sang ära ja pidin ka seda hakkama parandama.

Ükskord kraapis üks mu sõber peenete tööriistadega prillidelt vana liimi maha ja liimis jupid uuesti kokku. Nagu uus! Mõne aja pärast suutsin sangad aga uuesti ära murda. Nii kestis see prillide kleeplindi ja liimiga vaheldumisi parandamise ja uuesti katki minemise saaga mitu head aastat. Need prillid kokku olid mul umbes 7 aastat ja rohkem või vähem katkisena neist vähemalt kuus aastat.

Oma praeguseid prille hoian palju korralikumalt, sest ei prillide ostmise ega lõputu parandamise kogemust taha ma lähiajal uuesti läbi elada.

Galerii