ERMERM

Sauna-aasta 2023

Minu saunalugu Lisatud: 01.01.2024

Autor: Elin - 1979

Aasta 2023 on pühendatud saunale: saunakultuurile, -kombestikule, -toodetele, – ettevõtetele, -kogukondadele ja – eestvedajatele ning kõigile, kel saun on hinges. Sauna-aasta idee autor on ajakirjanik Rein Sikk ja eestvedaja Eesti Maaturismi Ühing, kes viimased aastad on muuhulgas tegelenud Eesti Saunatee võrgustiku ülesehitamisega ja kuulub alates 2022 aastast Ülemaailmsesse Sauna Assotsiatsiooni (ISA).
Traditsioone austav sauna-aasta on ellu kutsutud, et edendada, propageerida tervislikku ja sotsiaalset saunakultuuri. Et levitada saunatarkust ja -tavasid. Õhutada saunateadust, saunaloo uurimist, tutvustamist. Aasta jooksul ilmus vähemalt 5 saunateemalist raamatut ja saunakultuuri tutvustav dokumentaalfilm Savusanna Sõsarad.
Sauna-aastal toimus ka teadaolevalt maailma esimene saunaülikool- märtsist juunini teistpäeva õhtuti, mis ka salvestati järelvaatamiseks.
Koos soomlaste ja rootslatega kutsuti eestlaseid esimest korda ühinema saunapäevaga- „Viskame rõõmuga koos Eestiga sauna-aasta tähistamiseks leili ning kutsume ülesse üheskoos tähistama ka Soomes ja Rootsis ülipopulaarset saunapäeva, mis toimub igal aastal juuni teisel laupäeval. See on Soomes lausa nii suur püha, et on olnud arutelud saunapäeva lisamisest riiklike tähtpäevade nimistusse“ ütles Ülemaailmse Sauna Assotsiatsiooni president Risto Elomaa. Samuti sai tehtud sauna rahu manifest.
Ehitusregistri andmetel on Eestis ~100 100 sauna. Keskmiselt on Eestimaal ühe sauna kohta 13,3 elanikku. Kõige enam on saunasid Harjumaal, kokku 47 700, järgnevad Tartumaa 16 000 ja Pärnumaa 8 600 saunaga. Saun on olnud eestlaste põhiõigus. Kutsume omasid osa saama juhendatud saunateenusest, kus saunameister viib läbi oma perekonna pärimusest ja kommetest lähtuvalt saunasessiooni. Saunameistrite loetelu on leitav kodulehel. Eestit väisavatel külalistel soovitame läbi saunaelamuse saada tunnetuslik kogemus eestlaseks olemisest – olgu see siis mõnes avalikus- või turismiettevõttes broneeritud saunas.
Kokku sai kodulehele www.sauna2023.ee lehele lausa 30 sauna liiki ning umbes 523 saunapakkujat- uhke saunarikkus meil siin Eestimaal. Viidi läbi 160 avalikku saunasündmust- nii sportlikke kui ka oma pere traditsioone tutvustavat juhendatud saunateenuse tutvustust. Saun oli paljudes välismeedia kajastustes ning uhkelt arutelusid ka kodumaal.