Saunamatk – meie külaseltsi selle suve ägedaim üritus!

Minu saunalugu Lisatud: 20.11.2023

Autor: Malle - 1955

Kangsti Külaselts korraldas oma kogukonna liikmetele ühel maikuu õhtupoolikul liikumis- ja sauna-aastale pühendatud matka, kus osales üle 20 huvilise ja matkajuhiks giidikoolituse läbinud seltsi liige. Eelnevalt oli üks seltsi liige osalenud Mõniste Talurahvamuuseumis korraldatud saunaviha tegemise koolitusel ja sealt saadud tarkuste järgi valmistasime huvitava kooslusega saunavihad: kolme sorti kaseoksad, väelised taimed ja „head sõnad“ ning kinkisime need koos sauna-aasta logoga lamineeritud “tänutähega” meile saunu tutvustanud taluperedele. Saunadega tutvumise soov oli loomulikult enne kokku lepitud ja meid võeti kõikjal väga lahkelt vastu.
Kangstist Kõrgepallu mööda külateid kõndides ca 7 km matkateel Kangstist kõrgepallu tutvusime kokku 11 saunaga, neist 6 suitsusaunaga. Nägime ka üht väga väikest suitsusauna ja saime teada, et väikses peres ehitatigi saun ainult enda vajaduste järgi. Matkatee osutus vägagi põnevaks, jagasime tarkusi, valmistasime põllulilledest pärgi ja laulsime matkalaule. Matkalised meenutasid omal ajal Kõrgepalus toimunud ägedatest pidudest ja rääkisid muudest sealkandi põnevatest kohtadest. Matka lõpetasime Riimi talus, kus lahke pererahvas oli matkalistele kuumaks kütnud tavalise sauna ja eelmisel aastal valminud mätaskatusega suitsusauna… ohale sõidutati ka ratastel äge kilesaun, seega võisime mõnuleda lausa kolmes saunas, käia ujumas ja vahelduseks laulda lõõtspilli saatel sauna- ja ühislaule. Õpetasime noorematele saunakombeid, rääkisime leili võtmise ja vihtlemise kommetest. Jagasime kahel käel vihtlemise oskusi. Suitsusauna austamiseks kandsime ette omaloodud võrukeelse laulu, mille viimane salm kõlas nii:
„Hoitkõ õks mi vannu kombid
teretäge sannakõist…
Halutuujat, lõunaluujat,
sannahaldjat tennäke.
Sann and tervüst, väke, jõudu
toda hindäl suuvi võit.
Maha mõskõ saat sääl halva –
haigusõ` ja tõbõ` kah“.
Meie kandis on saun eluliselt tähtis koht ning saunaga seotud ettevõtmised lähevad alati kõigile korda. Kõik jäid hariva ja hingekosutava üritusega väga rahule. See oli meie külaseltsi selle suve kõige ägedam üritus!