Täna oskame valmis olla

Ole valmis! Lisatud: 24.10.2022

Autor: Helena - 1986

Täna elan Võrumaal. Tegelikult olen ma pärit Järvamaalt. Tol ajal elasin Kaalepi külas. Esimene kogemus oli lumetorm Moonika 2010. aasta talvel. Tuisk ja lumetorm ning me ei saanud kuskile liikuma. Meil oli kodus kõik olemas, peale mähkmete. Pidime siiski poodi minema, see oli 15 km, kuid sõitsime seda autoga üle kolme tunni, lihtsalt jäime kinni, mähkmed me kätte saime. Selleks tormiks ei olnud me eriliselt valmistunud, ma ei mõelnud, et olukord võib nii hulluks minna. Kestis see poolteist päeva.
Selline lumekogus oli ootamatu, ei jõutud teid puhtaks teha ja ma ei uskunud, et selline olukord võib tekkida. Jumal tänatud, et meil oli paak kütust täis.

Noo suurt lumetormi ma rohkem kogenud ei ole, kuid tormi ja elektrikatkestusi küll. Täna elan Võrumaal ja oleme perega eelnevalt elanud ka Võru linnas. Oleme hakkama saanud, kuigi peres on viis last ja sel ajal lausa imikud.
Meil on nii suur pere, et pidevalt on toiduvaru ees. Meil on alati suured varud, osa pandud sügavkülm, hoidised keldris jne. Köögis on riiulid kuivainetega, mis vajab jahedat, need on pandud keldrisse. Kui elekter läheb ära, siis hakkan sügavkülmast ükshaaval kuumtöötlema, teatud aeg külmutatud kraam säilib jahedas ruumis.

Meil on generaatorid, maamaja pidamine, gaasipliit ja ahjuküte ning puupliit samuti, igaks elujuhtumiks.

Kuidas me akusid laeme? Meil on üks suurem kõlar, läbi mille saab akut laadida ning autos saame laadida telefone, et ühendust hoida.

Kuuri all on meil alati täidetud bensiinikanister, sest tööriistad käivad meil sellega.
Kanister diisliga on auto jaoks ja tühja kanistriga autot me tavaliselt koju ei too.

Maakohas enamus inimesi varuvad, sest teenused ja kauplused on kaugel.

Kooliealised lapsed on meil samuti hakkama saanud, meil on õlilambid.
Kui elekter läheb ära, siis paanikasse me ei satu, võtame aja maha, vaatame, kuidas tuli praksub pliidi all, paneb elu seisma ja võtame rahulikult. Lisatud pildid on meie koduaiast ja nii on torm seda ikka laastanud.

2019. aasta tormi ajal elasime perega Võru linnas, linnakorteris. Elekter oli ära pea kolm päeva. Korteris oli meil kõik ainult elektri peal, kui vool läks ära, siis oli kahe väikese lapsega külmal ajal häda käes. Polnud vett ega midagi. Lihtsalt läksin vanemate juurde maale. Ka vool läks ära ja kaks väikest last, kõik elektri peal, polnud vett ega midagi. Mõtlesin, et kui õhtuks korda ei saa, siis pean mujale minema ja läksin oma vanemate juurde.
Võrus tormi ajal sai mul tuttav minult teada, et gaasipliiti saab ka tikuga süüdata.

Galerii