Uute inimeste ilmumine maailma

Aastad ülikoolis Lisatud: 26.01.2017

Tänapäeval ei kujuta üliõpilane tavaliselt hästi ette, et tal on laps. Toona oli aga tavaline, et enamik üliõpilasi oli abielus ja paljudel oli juba ka laps või koguni kaks.
Minu tütar sündis siis, kui olime kolmandal kursusel. Tol päeval – see oli 18. veebruar ja kolmapäev – oli kirjandusteooria loeng. Päeval siples kõhus, õhtuks oli juba sündinud!
Jätsin ehk umbes paar nädalat vahele, aga üldiselt käisin loengutes edasi – vanaema-vanaisa olid väga suureks abiks. Vahel tuli aga koos lapsega loengusse minna. Kadri justui teadis, kelle lapseks ta sünnib – ta oli beebina lausa kuldmagaja. Vahel võis ta ülikooli auditooriumi akna taga kaks loengut ehk neli tundi järjest magada. Ka siis, kui väljas oli 10 miinuskraadi. Nüüd tundub see kujuteldamatu, et lapsed ridamisi kärus akna all magasid, aga siis oli see päris tavaline (ka kaubamaja ukse taga). Dekanaaditädid käisid aeg-ajalt piilumas.

Elasime Õpetajate tänaval kirjanike maja ühetoalises kojamehekorteris, nii et õppimisaega oli just täpselt nii palju, kui laps magas. Ükskord siiski oli Kadri oma pool tundi vait ka ärkvel olles, nii et sain lausa mitu lehekülge seminari materjali ette valmistada köögis. Kui lõpuks vaatama läksin, selgus ka põhjus – ta oli leidnud mu huulepulga ja mätsis ennast sellega parasjagu kokku :)

Mu kursuseõde aga lasi pojal üsna varakult, niipea kui lusikas vähegi käes püsis, ise sööma hakata. Ta pani lapse paljalt söögitooli, andis toidu ette ja jälle pool tundi või rohkemgi õppimiseks-lugemiseks nagu maast leitud. Paljalt sellepärast, et mitte riiete pesemise peale aega raisata – nii sai lapse otse duši alt läbi lasta :)

Poeg Kaarel sündis mul 1992. aastal ja siis oli juba hoopis teine aeg.

***
Meil on ülikooli lõpetamisest möödas umbes 27 aastat. Umbes viis aastat tagasi vaatasime kursuse kokkutulekul fotosid ja diapositiive ülikooli ajast: peod, luuleõhtud, rahvaluule kogumise retked jms. Kuni keegi küsis ühe peol tehtud pildi kohta: kuulge, kas me olimegi sellised või on see mingi stiilipidu. Tõepoolest: keemilised lokid, väljaveninud kapsunid ja keerdus sukad…, aga väga tark ja tõsine pilk :)

**