VANA SANN
Saun ehitati Haanja valla Rebase külla vendade Aleksa`te (Juhan ja Tannil) põlistalu hoonete juurde ilmselt 19. sajandil.
Selle sauna on Eesti kultuuriloos kuulsaks kirjutanud Meinhard Aleksa, kelle isa Peeter sündis 1863.a. samas Aleksate talus. Ajakiri Vikerkaar avaldas 1924.a. 49. numbris just selle sauna ainetel kirjutatud võrukeelse luuletuse “Sann”; vt Lisa1. Verinoor autor oli just saanud 18-aastaseks.
Luuletus on kirjutatud otsekui kodutalust maha: “alan lohon, lumbi veeren, Mii küüruvaonu, laonu vana sann.”, “üsän sanna vei mind ima Ann”, “Ka lumpi suvõl joosi, kindsu palja, Kon kaalani vaid olli jahen viin.”,
“Kui tulõ suvi, saa ma liinast kodo,
Siss kütä sinno jälki vana sann!
Tuu halja viha hindäl mõtsast kodo,
Tuu ao seen sanna vii vii imä Ann.”
Fotod eelkirjeldatud saunast, umbes luuletuse kirjutamise ajal 1923.-24.a., on Lisades 2 ja 3.
Nimede muutmise kampaania käigus sai Meingard Aleksast Enn Tuuling, luuletuse nimeks sai “Vana sann”. 1931.a. avaldati M. Aleksa luulekogu Tulease, kus sees ka “Vana sann”. Luuletus oli autorile südamelähedane, mistõttu on Ta seda aastate jooksul korduvalt muutnud. Vene ajal avaldati luuletust ka Võru ja Põlva rajoonilehtedes, hiljem mujalgi. Luuletuse viisistas Paul Elken ja seda on esitanud koorid, ansamblid, erinevad artistid ja harrastuslauljad.
Enn Tuulingule oli saunas käimine väga oluline. Alati, kui võimalik, tuli nende pere linnast koju Rebasele, eesmärgiga käia saunas. E. Tuuling on kirjutanud saunast ja saunaskäimisest veel umbes 5 luuletust.
Peale sõda arreteeriti Aleksate talu noorperemees Rudolf ja saadeti Siberisse vangilaagrisse. Ilma peremeheta jäänud saun hakkas lagunema. Peale Siberist naasmist külastas Rudolfit, kes kultuurihuvilisena juba noorest east alates suhtles Eesti kultuuritegelastega, graafik Günther Reindorff, kes 1957. a. joonistas üles ka Vana Sanna (Lisa 4). Alates 1960-ndatest sauna enam ei remonditud ning 1970-ndatel kukkusid seinad kokku. Viimased fotod saunast tehti 1960 ja 1961.a. (Lisad 5 ja 6).
Enn Tuuling jätkas nüüd saunaskäike umbes kord kuus küla teises servas asuvas, lellepojale kuuluvas, Kunnimäe talu saunas.
Kunnimäel, 2023.a. Jõulukuul Kirjutas Peeter Alliksoo