Tartus 8.-13. maini toimuva Prima Vista kirjandusfestivali raames saavad külastajad lisaks festivalimelule osaleda Eesti muuseumide kogumisaktsioonis, millega kogutakse Eesti inimeste lugusid ja mälestusi 90-ndatel toimunust. Oma ainulaadse loo saab jutustada või kirja panna Poe ja Küüni tänava nurgale üles seatud mõnusas Lugude toas kolmapäevast reedeni kell 14-20. Utoopia (Vanemuise 19) raamatupoes on võimalik oma lugusid salvestada terve festivalinädala jooksul ööpäevaringselt.
Muuseumite kogumisaktsiooni projektijuhi Külli Lupkini sõnul olid 90ndad ja Eesti taasiseseisvumine murranguliste sündmuste aeg: “Võrreldes eelnevaga muutus elu Eestis lühikese ajaga väga kiiresti, puudutades kõiki inimesi ja eluvaldkondi – seda ka pealtnäha väikestes elu aspektides. Kas mäletate oma esimest reisi välismaale? Või uusi maitseelamusi pitsabaaris? Kuidas sa oma esimese lääne auto said? Kas sinu kodulinnas müüdi vahvleid ja suhkruvatti?,” selgitab Lupkin projekti tagamaid.
Kes Prima Vistale oma lugu rääkima ei jõua, saavad oma loo saata rahvalood.ee veebilehe kaudu. Oodatud on inimeste lood oma kogemustest, mälestused sellest, kuidas algas taasiseseisvusaeg, arvamused, kordaminekud ja ka pahameel toona toimunu osas. Periood on jagatud eraldi teemadeks, et oleks kergem valida, millist oma lugu või lugusid muuseumitega jagada.
Muuseume huvitavad vastused küsimustele: mida tegite üheksakümnendatel? Kui palju mõjutasid Eestis toimunud muudatused teie igapäevast elu? Millisena tundus värskelt kätte võidetud vabadus? Veebikeskkonnas www.rahvalood.ee saab igaüks oma ainulaadse loo või mälestuse kirja panna ning muuseumidele saata – või inspiratsiooni leidmiseks teiste lugusid lugeda. Muuseumid kasutavad lugusid uurimistöös, osa kogutud materjalidest jõuab tulevikus ka näitustele Eesti Vabariik 100 muuseumite programmi raames.
Kogumise algatasid Eesti muuseumid, kes koguvad ühiselt materjale elu kohta üheksakümnendate Eestis. Rahvalood on Eesti muuseumite poolt Eesti Vabariik 100 raames ellu kutsutud ühine kogumis- ja uurimisprojekt “Eesti 1987-2000: murdekoht või lahtihüpe”. Projekti eesmärk on uurida protsesse üleminekuühiskonnas eelkõige üksikisiku argielu-kogemusest.
Lisainfo:
Külli Lupkin
Rahvalood.ee projektijuht
Tel. +372 555 42357
E-post: kulli.lupkin@erm.ee