Eesti Rahva Muuseum kutsub üles jagama enda kogemusi ja muljeid keha mõõtmisest

Lisatud: 09.12.2020

Tänapäeval on rohkesti tehnoloogilisi võimalusi, et oma keha ja kehalist aktiivsust mõõta, ning üsna paljud inimesed kasutavad neid iga päev. Näiteks jälgitakse kaalu, pulssi ja vererõhku, aktiivsusmonitoriga või telefonirakendusega loendatakse päevas tehtud samme, mõõdetakse läbitud vahemaad, kulutatud kaloreid või unekvaliteeti. Ühtlasi jälgitakse aktiivsusmonitoride ja spordikelladega oma treeninguid ja sportlikke saavutusi. Seeläbi saab oma keha, tervist, und, füüsilist aktiivsust ja vormi paremini hinnata, aga ka võrrelda teatud normatiivsete näitajatega, seada isiklikke eesmärke ning jälgida muutusi aja jooksul.
Millistel erinevatel viisidel olete oma pikkust ja kaalu elu jooksul mõõtnud ning kas lapsena olid selleks teised põhjused kui nüüd? Kui jälgite oma kehakaalu pidevalt, siis miks te seda teete, kas olete seadnud endale eesmärke ja kas olete neid ka saavutanud? Kui jälgite oma pulssi, vererõhku, veresuhkrut või muid tervisenäitajaid, siis millega ja kui sagedasti te seda teete? Kuidas on keha ja tervisenäitajate mõõtmisviisid teie elu jooksul muutunud? Milliseid tundeid oma kehaliste mõõtmete ja tervisenäitajate jälgimine teis tekitab või kuidas see teid motiveerib? Kuidas kehaliste näitajate mõõtmine ja hindamine suhestub oma enesetundega ja selle jälgimisega?

Kuidas mõõdate oma kehalist aktiivsust, millega seda teete ning mis näitajaid jälgite? Miks te seda teete ning kas olete seadnud endale kehalise aktiivsusega seoses eesmärke? Kuidas kehalise aktiivsuse näitajate jälgimine teid motiveerib? Kuidas hindate ja kas ning kelle või millega võrdlete oma kehalist aktiivsust? Kui jälgite spordi tegemise aktiivsust, siis kuidas ja mis seadme(te)ga te seda teete ja milliseid näitajaid jälgite? Kas analüüsite tagasivaates oma treeninguid ja mis eesmärgil te seda teete? Kuidas kehalise aktiivsuse ja treeningute mõõtmine suhestub teie enesetundega ja selle jälgimisega? Kuidas on kehalise aktiivsuse ja treeningute mõõtmisviisid teie elu jooksul muutunud?

Kuidas või millega te mõõdate oma uneaega ja unekvaliteeti? Miks te seda teete ja kas olete seadnud endale eesmärke? Missuguseid uusi teadmisi olete une jälgimisega teada saanud oma unekvaliteedi ja unerütmide kohta? Kui täpselt suhestuvad une näitajad teie enesetundega ja isikliku hinnanguga enda unele? Kuidas on une mõõtmisviisid ja hindamine teie elu jooksul muutunud?

Normatiivsed kehalised näitajad, näiteks optimaalne kehakaal ja kehakaaluindeks või pulss ja pulsitsoonid, pole alati kõigi jaoks sobivad või saavutatavad. Samuti pole telefonirakenduse või aktiivsusmonitori mõõdetud näitajad alati täpsed või teevad seadmed mõõdetu põhjal valesid järeldusi. Kirjeldage, kui usaldusväärseks ja täpseks teie peate kehaliste näitajate, kehalise aktiivsuse ja unekvaliteedi mõõtmist eri seadmete ja nutirakenduste abil. Kas ja kuidas on teie sammulugeja, aktiivsusmonitor või muu seade mõõtnud valesti teie kehalist aktiivsust (nt tegevusi, samme, läbitud vahemaad jm) või und (nt uneaega või unefaase)?

Lisaks ülaltoodud küsimustele vastamisele võite vabas vormis kirjutada keha mõõtmisest teemadel, mis küsimustes ei kajastu. Oleme lisaks kirjalikele vastustele huvitatud ka keha ja aktiivsuse mõõtmisega seotud esemetest, fotodest, digifotodest ja telefonirakenduste kuvatõmmistest. Paberfotosid ja negatiive võtab Eesti Rahva Muuseum vastu kingitusena või laenab koopiate tegemiseks. Kui saadate oma kaastöö paberil, palun ärge liimige fotosid paberile. Lisage võimalikult detailne kirjeldus fotode, digifotode, esemete ja muude lisade kohta eraldi lehel.

Täname kaastöö eest!

Vastaja andmed:
Nimi (soovi korral võite jääda anonüümseks, aga märkige sel juhul oma sugu)
Sünniaeg ja -koht
Haridus, eriala
Elukoht
E-post või telefon

Lisainfo:
Tiina Tael, peaarhivaar
tiina.tael@erm.ee, 736 3062
Tenno Teidearu, teadur, küsimuslehe autor
tenno.teidearu@erm.ee, 736 3024

Kaastööd paberil saata aadressil:
Tiina Tael
Eesti Rahva Muuseum
Muuseumi tee 2, 60532 Tartu
E-post: tiina.tael@erm.ee